Recenzja książki "Pies - Rasy z całego świata"

Doczekaliśmy się Mikołajek. Co prawda, nie były one jakąś wielką uroczystością, ale prezenty osobiście bardzo mnie zadowoliły. ^^ Wprawdzie każdy coś otrzymał, zwierzęta również. Moim prezentem okazała się książka o przypuszczalnej tematyce - psy.
Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem, ale jest kilka uwag, które typowy psiarz dostrzeże bez problemu. Dla innych ludzi nie mają one zbytniego znaczenia, nawet mogą ich nie zauważyć. Jak sami wiecie - psiarze są bardzo wymagający. ;)


 TYTUŁ: "Pies - rasy z całego świata"
AUTOR: Opracowanie zbiorowe
WYDAWNICTWO: Fenix


 

Ową książkę przyjemnie się czyta. Jej przekaz jest czytelny, opisy wyraźne, a urzekające zdjęcia sprawiają, że książka staje się bardziej przejrzysta. Jak na mój gust jest jednak w zdecydowanie za dużym rozmiarze.

W opisie każdej rasy nie brakuje wagi, wzrostu i maści, ale także historii jej powstania, pełnionej funkcji, informacji o aktywności, utrzymaniu, ciekawostkach oraz usposobieniu. W moim odczuciu poszczególne rasy są brane jakby "do jednego worka", gdyż z niektórych opisów wynika, że przedstawiciele są jednakowi pod względem charakteru, a jest to błąd. Są też pewne niedogodności, jak np. przy rasie Rottweiler. Jest tam napisane, że pochodzą z Francji, a tymczasem inne źródła wskazują na Niemcy. To mnie bardzo irytuje.


Wiem, że jest to dziwne, ale po książkach o rasach psów, oczekuję, że są tam wszystkie rasy (a jest ich około 400). Dlatego wciąż rozglądam się za tomami o tej tematyce, np. tom 1 - owczarki, tom 2 - psy zaganiające, tom 3 - psy w typie pinczera i sznaucera.. W tej książce jest ich 114. Mniej, niż połowa istniejących, ale zostałam wyjątkowo zaskoczona obecnością ras mniej popularnych, jak np. Harrier, Anatolian, Łajka zachodniosyberyjska. Tu wielkie zdziwienie, bo nie ma mojego ukochanego Lagotto Romagnolo. Nic, tylko położyć się na łóżku i płakać. :C 

Podsumowując, przedstawiam Wam wady i zalety tej książki, oparte na moich przemyśleniach.:

WADY:
 • mało ras (bo przecież 114 to mało, c'nie?)
 • błędy informacyjne
 • jednoznaczne ocenianie przedstawicieli
 ZALETY:
 • szczegółowe opisy
 • wysoki poziom estetyki :D
 • czytelny przekaz
 • przydatne wprowadzenie, co nieco o FCI ^^
Dziękujemy za uwagę, Wiktoria & Mira

2 komentarze:

 1. No właśnie...
  Chyba niemożliwą rzeczą jest znalezienie książki o rasach psów, w której przedstawione są wszystkie rasy bądź większość, również tych mniej spotykanych, ale cóż, bywa...
  Poszukuję takiej książki od dawna toteż trwam w oczekiwaniu, iż w końcu taką znajdę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli taką znajdę, to Cię powiadomię. ;D

   Usuń

Każdy komentarz jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego blogowania, a także pewnym podsumowaniem. Dlatego chcę Wam bardzo podziękować za dodanie nam sił i wsparcia. :)

Każdy Wasz komentarz postaram się odwzajemnić.
Jeśli prowadzicie bloga - przyślijcie mi link. Odwiedzę ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.