Witaj! Jest to blog opisujący życie z perspektywy psiej i kociej matki zarazem. Wszystko toczy się wokół czterech łap, które od paru dobrych lat goszczą pod moim dachem, kolorując mój świat na żółto i na niebiesko, gdzieniegdzie pojawi się róż. Enjoy! :)


Co tu znajdziesz?Poradniki oraz DIY
dla psiarzy


Recenzje produktów
i akcesoriów dla psów


Najróżniejsze artykuły
i ciekawostki o psach

26.08.2019

10+ najdziwniejszych legend o rasach psów!

Który pies znalazł się na arce Noego? Który w niebezpieczeństwie zamieniał się we lwa? A który lizał spadające kawałki nieba? 
Dziś porozmawiamy o legendach, jakimi owiane są niektóre rasy psów. Przyznam, że przygotowując się do tego wpisu i robiąc research, nieraz zmuszona byłam przeczytać coś dwa razy, aby uzmysłowić sobie, że takie opowiastki faktycznie krążyły niegdyś między pokoleniami. Szczególnie, gdy mowa o dojeżdżających psy wróżkach!

Choć w sumie przeglądając niektóre zdjęcia Czesia, daję sobie rękę uciąć, 
że i on być może ma coś z leśnego skrzata lub potwora z bagien.


1. Chow chow

Psy rasy Chow Chow od początku istnienia były szczególnie czczone oraz cieszyły się względami ludzi. Podczas panowania dynastii Han, stworzono wiele glinianych figurek rasy oraz malowano jej przedstawicieli. Mnisi byli zdania, że Chow Chow swoim szczekaniem odganiały złe duchy, dlatego też przydzielono je do pilnowania świątyń. Niebieski język tłumaczono legendą, jakoby psy te zlizywały spadające kawałki nieba.
2. Pekińczyk

Powstanie Pekińczyka owiane jest starą legendą o miłości lwa do małpki. Lew pewnego razu udał się z prośbą do bóstwa, aby mógł on być rozmiarów swojej wybranki serca. Bóstwo zaproponowało mu zmniejszenie, kosztem czego lew miał stracić swoją siłę. Lew przystał na warunki, co zrobiło duże wrażenie na bożku, więc pozwolił zwierzęciu zachować odwagę. Owocem miłości lwa i małpki był pierwszy pekińczyk.3. Chart afgański

Legenda o Charcie afgańskim ma swoje źródło w starym testamencie. Przedstawiciel rasy miał jako pierwszy ze wszystkich zwierząt znaleźć się na arce Noego. Ten akt uznania wprawił psa w taką dumę, że do dziś jego potomkowie noszą wysoko uniesioną głowę.4. Samoyed

Koczownicze plemię z Azji, które przybyło ok. 3500 lat temu na Arktykę, przemieszczało się w towarzystwie puchatych, biszkoptowych psów. Legenda głosi, że ich futro uległo wyblaknięciu wskutek arktycznego słońca i nabrało, charakterystycznego dla arktycznych pejzaży, lodowego blasku.5. Mastif tybetański

Tybetańczycy z kolei wierzyli, że podpalane "brwi" Mastifa tybetańskiego są tak naprawdę dodatkową parą oczu, która chroni ich przed niebezpieczeństwem, kiedy pies jest w trakcie snu.6. Siberian Husky

Według legendy Czukczów, którzy wykorzystywali psy tej rasy do ciągnięcia sań i polowań, husky powstał z połączenia wilka z księżycem. Wskutek tego pies ten przypomina wilka, ma ogon na kszałt półksiężyca oraz wyje podczas pełni.
7. Welsh Corgi Cardigan

Walijska legenda o Corgi mówi, że dawno temu w Walii żyły małe wróżki zaprzyjaźnione z ludźmi. Osoby, którym udało się je zobaczyć, widziały je na krótkonogich wierzchowcach o lisich pyszczkach. Mieszkańcy wiosek z czasem zapomnieli o zaczarowanych istotach, dlatego te wkrótce odeszły, zostawiając im swoje czworonogi. Dzieci, znalazłszy Corgi, zabrały je do swoich domów, myśląc, że to lisy. Dorośli jednak zauważyły na ich grzbiecie ślady po uprzężach i rozpoznali w nich dawne wierzchowce. Zwierzęta zostały z ludźmi i zaczęły być przez nich wykorzystywane w różnych dziedzinach - pasieniu oraz pilnowaniu gospodarstw.8. Podenco z Ibizy

Legenda głosi, że kartagiński wódz Hannibal wjechał do Rzymu z psem rasy Podenco na grzbiecie słonia!9. Shiba inu

Japońska legenda mówi z kolei, że psy rasy Shiba to połączenia smoka z kotem!10. Chihuahua

Według pewnej legendy, te małe psy towarzyszyły duszom zmarłych w drodze przez dziewięć rzek zaświatów. Błękitne psy były uznawane za święte i składano je w ofierze bogom, aby zapewnić sobie ich przychylność. Rude psy zaś przynosiły szczęście.11. Shih tzu

Shih tzu miał być symbolem i towarzyszem Buddy. W niebezpieczeństwie piesek ten miał przeobrażać się z wielkiego lwa. Wizerunki shih tzu pojawiały się często na malowidłach oraz rzeźbach z Dalekiego Wschodu.12. Lhasa apso

Zgodnie z jedną z tybetańskich legend, zagubionego Buddę uratowały lwy. Ponieważ lwy nie występowały w Tybecie, mnisi starali się uzyskać krzyżówkę jak najbardziej zbliżoną wyglądem do króla zwierząt. W ten sposób udało im się stworzyć Lhasa Apso.
13. Terier tybetański

Legenda o terierach tybetańskich głosi, że są to psy powstałe z połączenia psa, kota i człowieka. Psa - ponieważ jest oddany i lojalny; kota - ponieważ charakteryzuje go chytrość; człowieka - ponieważ jego inteligencję można określić jako ludzką.Źródła zdjęć:

 1. https://pixels.com/featured/three-little-chow-chow-puppies-portrait-waldek-dabrowski.html
 2. https://besthqwallpapers.com/download/original/74721
 3. https://petapixel.com/2013/06/28/unconventional-studio-portraits-of-dogs/
 4. https://www.goodfon.com/wallpaper/sobaka-samoed-belaia-morda-portret.html
 5. https://publicinsta.com/hashtag/tamtamthetibetanmastiff
 6. https://www.goodfon.com/wallpaper/khaski-sobaka-tsvety-boke.html
 7. https://www.goodfon.com/wallpaper/velsh-korgi-piosik-mordashka-iazyk-vzgliad-listva-listia-ose.html
 8. https://www.look4dog.com/rasy-psow/szpice/podenco-z-ibizy
 9. https://www.tapeciarnia.pl/tapeta-pies-rasy-shiba-inu-w-trawie
 10. https://www.goodfon.com/wallpaper/chikhuakhua-sobachonka-voda-boke.html
 11. https://www.goodfon.com/wallpaper/shi-ttsu-sobaka-piosik-mordashka-vzgliad-tsvety-oduvanchiki.html
 12. https://www.goodfon.com/wallpaper/shanti-sobachka-travka-boke.html
 13. https://www.goodfon.com/wallpaper/tibetskii-terer-sobaka-mordashka-veresk.html

4 komentarze:

 1. W sumie nigdy nie słyszałem o legendach psów, ale jak widzę jest to również możliwe. Ogólnie bardzo fajnie się te legendy czyta. Ciekaw jestem jaka legenda będzie o moim kundelku. W sumie jest on swego rodzaju pięknisiem bo bardzo lubi jak się go pielęgnuje. Ma swoje własne kosmetyki z https://sklep.germapol.pl/ i muszę przyznać, że po pielęgnacji wygląda dużo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super. legenda o haski piękna. Sama man Shibę wic wyznam, że ta o połączeniu smoka z kotem to nie jest legenda. To najprawdziwsza prawda!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe te legendy. Szczególnie o Samojedzie https://johndog.pl/blog/rasy/samojed/. Córka od roku prosi nas o tego psa. Muszę przyznać, że to cudownie wyglądająca biała kulka. Chociaż z tą sierścią trzeba się pewnie umieć obchodzić. Za kilka miesięcy przeprowadzamy się do nowego domu. Wtedy już na pewno samojed z nami zamieszka.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego blogowania, a także pewnym podsumowaniem. Dlatego chcę Wam bardzo podziękować za dodanie nam sił i wsparcia. :)

Każdy Wasz komentarz postaram się odwzajemnić.
Jeśli prowadzicie bloga - przyślijcie mi link. Odwiedzę ;)

Polecany post

Jak zaplanować sesję zdjęciową? - praktyczne porady